Obrączki ślubne - Pierścionki zaręczynowe - z diamentem, szafirem, topazem : Jubiler Goldrun
Ślub cywilny, ile się czeka?
Ślub cywilny, ile się czeka?

Już po zaręczynach więc planujecie kolejny etap w swoim życiu. Niektóre plany same przychodzą w czasie. Warto wiedzieć kilka rzeczy aby bez problemów i stresu przygotować się na ślub cywilny, ile się czeka, jakie dokumenty są potrzebne, na jakie koszty związane z ślubem cywilnym?

Ślub cywilny - formalności

Spontaniczny ślub jak z ekranów filmowych? Nic bardziej mylnego, ślub cywilny również trzeba zaplanować i nie obejdzie się bez wszelkich formalności. Przyszli małżonkowie przynajmniej miesiąc i jeden dzień przed planowaną datą ślubu powinni złożyć oświadczenie, w którym zapewniają o braku istnienia okoliczności, które mogłyby sprawić, że małżeństwo nie może zostać zawarte. Może zdarzyć się tak, że planowany termin jest przesunięty lub nie jest od razu ustalony. Dodatkowo ważnym elementem jest, że złożone oświadczenie jest ważne tylko 6 miesięcy od daty złożenia. Jeżeli w tym czasie nie dojdzie do zaślubin, zapewnienie musi zostać złożone ponownie. Zatem ile czeka się na ślub cywilny? Czas jest bardzo zróżnicowany, często zależy od wielu czynników. Czasem wystarczy tydzień.

Ślub cywilny, jakie koszty?

W przypadku ślubów kościelnych często nie ma określonej kwoty, którą zapłacimy, w urzędach jest jedna, ustalona z góry opłata skarbowa która wynosi 84 zł, pobierana jest za sporządzenie aktu małżeństwa. Jeśli decydujemy się na ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego trzeba liczyć się z dodatkową opłatą w wysokości 1000 zł. Jest ona pobierana w momencie kiedy chcemy np. zawrzeć małżeństwo na plaży lub w restauracji. Warto wiedzieć, że opłata nie jest pobierana, jeżeli ślub nie może odbyć się w urzędzie ze względu na  zagrożenie życia lub zdrowia, wtedy odbywa się w szpitalu. Brak opłaty jest także wtedy, gdy współmałżonek przebywa w więzieniu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl