kontakt@goldrun.pl        Obrączki RABAT do -25%  Zapraszamy

MENU
Blog


Złoto to metal szlachetny szczególnie ceniony przez ludzkość. Złota biżuteria uchodzi za najbardziej luksusowy i ponadczasowy dodatek. Złoto - historia

Złoto jest w skorupie ziemskiej od czasu, gdy  meteoryt uderzył w ziemię. Szacuje się, że jego masa stanowiła około 1% masy naszej planety. Złoto wydobywane jest w formie mniejszych lub większych grudek - samorodków. Kwestią decydujących o jego prestiżu, cenie i ekskluzywności jest rzadkość złota. To kruszec, którego zdobycie wymaga wielkiego szczęścia, długich poszukiwań, wiedzy i ciężkiej pracy. Było tak na początku wydobycia i jest tak do dzisiaj. Złoto wydobyte na przestrzeni dziejów naszej planety można byłoby uformować w kostkę o boku 20 metrów. To niewiele, biorąc pod uwagę, że ludzkość wydobywa ten metal od ponad 5 tysięcy lat. Ponadto właściwości złota są wysoce unikalne. Występuje ono także w różnej jakości i czystości – co nazywamy próbami złota. Próby złota definiują, mówiąc w skrócie, jego jakość (a więc i wartość). Wbrew pozorom jest to metal bardzo miękki i elastyczny. Dodatkowo, złoto jest odporne na wilgoć i procesy korozji. Dlatego właśnie jest metalem szlachetnym – ze względu na tę szczególną odporność. Oczywistą zaletą jest również jego piękno. Z tego względu złoto wykorzystywane jest  do tworzenia biżuterii. Obecnie stosuje się masowo do produkcji elektroniki.

Dlaczego właśnie obrączka?

Ślub jest wyjątkowym wydarzeniem w życiu dwojga ludzi. Jego symbolem dla nowożeńców stają się obrączki. Ta niezwykła biżuteria stanowi w naszej kulturze symbol zawarcia związku małżeńskiego. Tak naprawdę nie zostało jednoznacznie nie stwierdzone, kiedy pierwsze wymienione pierścienie były tymi mającymi symbolizować ślub. Z pewnością już w starożytnym Rzymie i Grecji istniały zwyczaje przekazywania sobie biżuterii w prezencie, jednak była to prawdopodobnie forma płatności małżeńskiej. Niektórzy przyjmują również, że relikty wraz z papirusem pochodzące sprzed sześciu tysięcy lat znalezione w Egipcie stanowią dowód na wymianę konopnych lub wykonanych z trzciny pierścieni pomiędzy małżonkami, które z przyczyn oczywistych nie mogły przetrwać do dziś.

Biżuteria czym jest ?

Biżuteria jest od początku swego istnienia bardzo blisko związana z człowiekiem. Jest najmniejszą formą rzeźbiarską noszoną na ciele, której funkcja traci znaczenie gdy ją od człowieka oddzielić. Jak by tego nie nazwać, ten rodzaj sztuki użytkowej musi być umieszczony na człowieku, gdyż sam traci znaczenie. Podobnie jak z ubiorem, najwspanialsza suknia leżąca na podłodze jest tylko kłębowiskiem materiału, który w tej postaci nie stanowi pełnego dzieła sztuki, można jedynie ocenić jego wartość materialną. Wybierając złotą biżuterię, głównie kierujemy się gustem. Ważna jest barwa złota, rodzaj biżuterii, jej kształt, styl, zdobienia czy kamienie, które towarzyszą złotej oprawie. Przyglądając się ofertom sklepów jubilerskich przy biżuterii ze złota znajdujemy dodatkowo oznaczenie jego próby. Co ona oznacza? Próba złota to oznaczenie mówiące jaka jest zawartość czystego złota w stopie, z którego wykonana jest biżuteria. Oznaczenie zawartości złota jest potwierdzane, a jego wartość stanowi tzn. cechę probierczą. W Polsce ich wartość standaryzowana jest przez Główny Urząd Miar. Aby oznaczy w biżuterii udział złota w danym stopie. Ten wskaźnik może być wyrażony np. w systemie metrycznym – wówczas próba złota wskazana jest przez trzycyfrową liczbę. Najczęściej spotykane są wartość 333 i 585. Próba 585 oznacza, że na 1000 gramów stopu, z którego wykonana jest biżuteria, 585 gramów to czyste złoto. Analogicznie dla złota próby 333 – będzie to 333 gramów czystego złota na 1000 gramów stopu.

Sploty łańcuszków:

Splot łańcuszka typu linka nazywany bywa też żmijką lub żyłką.
Pancerki
zbudowane są z dość dużych, spłaszczonych ogniw o oszlifowanych brzegach.
Singapur - ma to swoje uzasadnienie. Ich oczka przypominają te wykorzystywane w wyżej omówionym splocie, są jednak zazwyczaj dużo mniejsze i bardziej delikatne inną spotykaną nazwą takich łańcuszków jest twisted crub, czyli z języka angielskiego skręcona pancerka.
Figaro to kolejny splot będący swego rodzaju wariacją popularnej pancerki.
Kulkowy  składają się z niewielkich kuleczek połączonych przęsłami.
Ankier pochodzi od angielskiego wyrazu anchor, który oznacza kotwicę. Chętnie noszą je zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Te o większych ogniwach doskonale prezentują się bez żadnych dodatków, do tych drobniejszych można z kolei dobrać zawieszkę.
Kostka - łańcuszek taki jest prosty i delikatny, świetnie pasuje więc do eleganckich zawieszek.
Bismarck -  splot był bardzo lubiany przez Otto von Bismarcka – słynnego niemieckiego Żelaznego Kanclerza.
Corda przypomina trochę łańcuszek typu linka, czyli ma kształt sznurka.

Inne sploty:

Książe Walii
Cardano
Łańcuszek “Rolo”
Gucci
Splot “Taśma
Splot “Popcorn
Splot “Kłos
Splot “
Garibaldi
Splot  królewski 
Splot łańcuszka “lisi ogon

Angielskie słowo "gold" pochodzi od staroangielskiego "geolu" i oznacza po prostu żółty. Co godzinę produkowane jest więcej stali niż zostało wykopane złota w całej historii.

1000 g sztabka złota
100 g sztabka złota
100 g sztabka złota
100 g Sztabka złota
100 g Sztabka złota

Czyste złoto nie powoduje podrażnienia skóry.
Niektóre osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów mogą otrzymywać zastrzyki płynnego złota w celu łagodzenia bólu. Złote medale olimpijskie były wykonywane z czystego złota do 1912 roku. Drut wykonany z uncji złota miałby blisko 100 km długości. Osłony hełmów astronautów pokryte są bardzo cienką, przezroczystą warstwą złota, która redukuje odblaski i ciepło z promieni słonecznych. Henryk VIII, Dioklecjan i Nero to najsłynniejsi „fałszerze” złota. Nakazując domieszki innych metali do złotych monet mocno zaniżali ich wartość.
Dotychczas na świecie zostało wydobyte około 190 000 ton złota. Złoto jest znajdywane pod ziemią, na wszystkich siedmiu kontynentach. Szacuje się, że około 80% złota na świecie nadal jest pogrzebane pod ziemią.
Z kolei szacunki dotyczące oceanów mówią, że łącznie 10 mld ton złota może się znajdować pod wodą. Pierwszy na świecie automat na złoto został pokazany w maju 2010 roku. Znajduje się w luksusowym hotelu w Abu Dhabi, pokryto go 24-karatowym złotem.
Waluty większości zachodnich gospodarek były oparte na parytecie złota do 1961 roku.
Szwajcaria to ostatni kraj, którego waluta była powiązana ze złotem. Na żółtym kruszcu wsparte było 40% franka szwajcarskiego. Zmieniło się to po przystąpieniu przez Szwajcarię do MFW w 1999 roku. Według stanu na dzień 31 grudnia 1941 w Fort Knox przechowywano 649.6 milionów uncji złota. Dzisiaj zasoby Fort Knox wynoszą około 147,3 milionów uncji. Wielkość sztaby złota to 17,78 centymetra, na 9,2 cm, na 4,44 cm.
Alchemicy wierzyli, że mogą zmienić zwykłe metale, takie jak ołów, w złoto. Karat był pierwotnie jednostką masy stosowaną przez starożytnych kupców.
Najdroższa złota moneta na świecie to Double Eagle z 1933, która została sprzedana w Sotheby w Nowym Jorku w 2002 roku za 7,59 milionów dolarów. Elvis Presley posiadał trzy samochody, w których każda część, normalnie chromowana była pokryta złotem. Na 92 naturalnie występujące pierwiastki w skorupie ziemskiej, złoto zajmuje 58 miejsce pod względem rzadkości. Symbol chemiczny złota to Au. Wywodzi się z łacińskiego słowa "Aurum", co można przetłumaczyć jako "świetlisty świt". Absolutnie czyste złoto jest tak miękkie, że można go formować rękami. Złoto jest doskonałym przewodnikiem elektryczności. Złoto jest najbardziej plastycznym i kowalnym, czystym metalem znanym człowiekowi. Uncję złota może rozbić do arkusza obejmującego 100 metrów kwadratowych.
W 1869 roku dwaj Australijczycy odkryli największy na świecie samorodek złota. Nazwali go "Welcome Stranger", Przed przetopieniem mierzył 10 na 25 cali.