kontakt@goldrun.pl        Obrączki RABAT do -25%  Zapraszamy

MENU
Blog

Blog Jubilerski

łZłoto to metal szlachetny szczególnie ceniony przez ludzkość. Złota biżuteria uchodzi za najbardziej luksusowy i ponadczasowy dodatek. 

Złoto - historia?

Złoto  jest w skorupie ziemskiej od czasu, gdy  meteoryt uderzył w ziemię. Szacuje się, że jego masa stanowiła około 1% masy naszej planety. Złoto wydobywane jest w formie mniejszych lub większych grudek,samorodków. Kwestiją decydujących o jego prestiżu, cenie i ekskluzywności jest rzadkość złota. To kruszec, którego zdobycie wymaga wielkiego szczęścia, długich poszukiwań, wiedzy i ciężkiej pracy. Było tak na początku wydobycia i jest tak do dzisiaj. Złoto wydobyte na przestrzeni dziejów naszej planety można byłoby uformować w kostkę o boku 20 metrów. To niewiele, biorąc pod uwagę, że ludzkość wydobywa ten metal od ponad 5 tysięcy lat. Ponadto właściwości złota są wysoce unikalne. Występuje ono także w różnej jakości i czystości – co nazywamy próbami złota. Próby złota definiują, mówiąc w skrócie, jego jakość (a więc i wartość). Wbrew pozorom jest to metal bardzo miękki i elastyczny. Dodatkowo, złoto jest odporne na wilgoć i procesy korozji. Dlatego właśnie jest metalem szlachetnym – ze względu na tę szczególną odporność. Oczywistą zaletą jest również jego piękno. Z tego względu złoto wykorzystywane jest  do tworzenia biżuterii.Obecnie stosuje się masowo do produkcji elektroniki .

 Dlaczego właśnie obrączka?

Ślub jest wyjątkowym wydarzeniem w życiu dwojga ludzi. Jego symbolem dla nowożeńców stają się obrączki . Ta niezwykła , biżuteria stanowi w naszej kulturze symbol zawarcia związku małżeńskiego .

Tak naprawdę nie zostało jednoznacznie nie stwierdzone, kiedy pierwsze wymienione pierścienie były tymi mającymi symbolizować ślub. Z pewnością już w starożytnym Rzymie i Grecji istniały zwyczaje przekazywania sobie biżuterii w prezencie, jednak była to prawdopodobnie forma płatności małżeńskiej. Niektórzy przyjmują również, że relikty wraz z papirusem pochodzące sprzed sześciu tysięcy lat znalezione w Egipcie stanowią dowód na wymianę konopnych lub wykonanych z trzciny pierścieni pomiędzy małżonkami, które z przyczyn oczywistych nie mogły przetrwać do dziś.

Biżuteria czym jest ?

Biżuteria jest od początku swego istnienia bardzo blisko związana z człowiekiem.Jest najmniejszą formą rzeźbiarską noszoną na ciele, której funkcja traci znaczenie gdy ją od człowieka oddzielić. . Jak by tego nie nazwać, ten rodzaj sztuki użytkowej musi być umieszczony na człowieku, gdyż sam traci znaczenie. Podobnie jak z ubiorem, najwspanialsza suknia leżąca na podłodze jest tylko kłębowiskiem materiału, który w tej postaci nie stanowi pełnego dzieła sztuki, można jedynie ocenić jego wartość materialną.Wybierając złotą biżuterię, głównie kierujemy się gustem. Ważna jest barwa złota, rodzaj biżuterii, jej kształt, styl, zdobienia czy kamienie, które towarzyszą złotej oprawie. Przyglądając się ofertom sklepów jubilerskich przy biżuterii ze złota znajdujemy dodatkowo oznaczenie jego próby. Co ona oznacza?Próba złota to oznaczenie mówiące jaka jest zawartość czystego złota w stopie, z którego wykonana jest biżuteria. Oznaczenie zawartości złota jest potwierdzane, a jego wartość stanowi tzn. cechę probierczą. W Polsce ich wartość standaryzowana jest przez Główny Urząd Miar. Aby oznaczy c w biżuterii udział złota w danym stopie. Ten wskaźnik może być wyrażony np. w systemie metrycznym – wówczas próba złota wskazana jest przez trzycyfrową liczbę. Najczęściej spotykane są wartość 333 i 585. Próba 585 oznacza, że na 1000 gramów stopu, z którego wykonana jest biżuteria, 585 gramów to czyste złoto. Analogicznie dla złota próby 333 – będzie to 333 gramów czystego złota na 1000 gramów stopu.

Sploty łańcuszków

Splot łańcuszka typu linka nazywany bywa też żmijką lub żyłką.

Pancerki zbudowane są z dość dużych, spłaszczonych ogniw o oszlifowanych brzegach.

Singapurem. Ma to swoje uzasadnienie – ich oczka przypominają te wykorzystywane w wyżej omówionym splocie, są jednak zazwyczaj dużo mniejsze i bardziej delikatne.nną spotykaną nazwą takich łańcuszków jest twisted crub, czyli z języka angielskiego skręcona pancerka

Figaro to kolejny splot będący swego rodzaju wariacją popularnej pancerki

 Kulkowy  składają się z niewielkich kuleczek połączonych przęsłami.

Ankier pochodzi od angielskiego wyrazu anchor, który oznacza kotwicę , Chętnie noszą je zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Te o większych ogniwach doskonale prezentują się bez żadnych dodatków, do tych drobniejszych można z kolei dobrać zawieszkę.

Kostka Łańcuszek taki jest prosty i delikatny, świetnie pasuje więc do eleganckich zawieszek.

Bismarck splot był bardzo lubiany przez Otto von Bismarcka – słynnego niemieckiego Żelaznego Kanclerza.

Corda przypomina trochę łańcuszek typu linka, czyli ma kształt sznurka

Inne sploty:

  • Książe Walii
  • Cardano
  • Łańcuszek “Rolo
  • Gucci
  • Splot “Taśma
  • Splot “Popcorn
  • Splot “Kłos
  • Splot “Garibaldi
  • Splot  królewski 
  • Splot łańcuszka “lisi ogon