kontakt@goldrun.pl | 690-688-256 | Darmowa wysyłka od 200zł | Obrączki RABAT do-35% 

 

MENU
Jubiler Goldrun BLOG Wszystko o zaręczynachZaręczyny
– uroczysta umowa zawarta między mężczyzną i kobietą, na mocy której przyrzekają sobie wzajemnie zawarcie małżeństwa, stając się narzeczonymi. Tradycja ta występuje w różnych kulturach i religiach. Dawniej w niektórych okresach historycznych funkcjonowały zaręczyny jednostronne, podczas których przyrzeczenie składała jedna osoba. Zaręczyny najczęściej połączone z ofiarowaniem kobiecie przez mężczyznę pierścionka zaręczynowego, który w niektórych religiach powinien zostać wcześniej pobłogosławiony przez kapłana lub rodziców.Najstarsze wzmianki o zaręczynach pochodzą ze Starego Testamentu.
Formalne zasady dotyczące zaręczyn wypracowano w prawie rzymskim


TRADYCYJNE ZARĘCZYNY

Jak już wiemy tradycja zaręczyn sięga nawet Starego Testamentu. Na przestrzeni lat forma zaręczyn zmieniła się. Nowoczesne trendy, oryginalność oraz pomysłowość zmienia się w zależności od otaczającego nas świata. Warto jednak pamiętać jak wyglądała tradycyjna forma zaręczyn z której niektóre pary korzystają po dzień dzisiejszy, będąc wiernymi tradycyjnym wzorcom.
...
Tradycja zaręczyn mówi o proszeniu rodziców przyszłej panny młodej o rękę. Oświadczając się w ten sposób niezbędna jest obecność rodziców, rodzeństwa lub nawet dalszej części rodziny.
Zwyczajowo, przy tej okazji mamie możesz wręczyć bukiet kolorowych kwiatów, a ojcu butelkę gustownego alkoholu.
Ważne jest także poproszenie o błogosławieństwo związku oraz zgodę na planowany ślub.Jaki powinien być pierścionek zaręczynowy?


To pytanie zadja sobie wielu mężczyzn planujących poprosić o rękę.

Mówi się że pierścionek zaręczynowy to wizytówka, każdej przyszłej panny młodej. Zatem musi być starannie wykonany ponieważ jego blask podziwiać będzie dużo bliskich naszej ukochanej osób. W dzisiejszych czasach często odbiega się od tradycji, która mówi że pierścionek zaręczynowy powinien być wykonany z żółtego złota w oprawie szlachetnych i drogocennych kamieni. W ofercie Jubilera Goldrun znajdują się modele nowoczesnych pierścionków zaręczynowych. Różnorodność modeli pozwoli dopasować ten wymarzony pierścionek zaręczynowy. Dzisiaj nie ma znaczenia czy będzie on wykonany z żółtego złota, białego, różowego czy nawet srebra. Idąc z biegiem czasu w oprawie znajdziemy nie tylko tradycyjny od wielu lat brylant ale także rubin, szafir, tanzanit oraz najmodniejszy od wielu sezonów topaz.Czy Oświadczyny to Zaręczyny?

„Czy wyjdziesz za mnie … „ wypowiedzenie tych słów dla mężczyzn oznacza że właśnie się zaręczyli czy może oświadczyli ? Czy jest różnica między tymi synonimami? Często używamy tych dwóch słów, lecz na czym polega ich różnica ?

Zaręczyny to zwyczajowa nazwa dla niewielkiego przyjęcia w gronie rodziny podczas którego para przyszłych nowożeńców dzieli się z bliskimi wiadomością o swoim narzeczeństwie.
Oświadczyny zaś to moment złożenia propozycji wspólnego życia – małżeństwa.


Co powiedzieć podczas oświadczyn? Jakiego sformułowania użyć ? Podczas tego wyjątkowego dnia warto powiedzieć coś więcej niż: “wyjdziesz za mnie?” lub „zostaniesz moją żoną?” chociaż te dwa sformułowania są najbardziej popularne oraz dopasowane do tego wyjątkowego wydarzenia. Najważniejsze, że nie ma oficjalnego zwrotu którego musimy użyć i tutaj warto dodać kilka wyjątkowych słów od siebie, płynących prosto z serca. Warto podkreślić jak ważna jest dla nas ta relacja oraz co zmieniła w naszym życiu. Ukochanej na pewno będzie bardzo miło, kiedy będzie mogła się poczuć wyjątkowa i doceniona.
...
- Po pierwsze dobrze zastanów się co zawierać będzie Twoja wypowiedź. Czy chcesz wspomnieć dotychczas spędzone chwile i liczysz na jeszcze więcej spędzonych wspólnie. Czy chcesz budzić się i zasypiać przy niej do końca życia. Czy to właśnie ona zmieniła Twój świat i dlatego z nią chcesz się zestarzeć. Twoje słowa nie muszą być gotowym schematem. Nawet jeśli dodasz coś nieplanowanego ważne będzie że zaskoczysz ją swoją wypowiedzią i jeszcze bardziej podkreślisz magię tego wydarzenia.
...
- Po drugie dopasuj słownictwo do codziennego wyrażania słów. Każda para ma swój własny „słowny świat”, są to wyrażenia oraz wyrazy które tworzą Wasz wspólny język. Warto właśnie z nich skorzystać. Nie wyuczaj się mowy na pamięć, bądź spontaniczny i naturalny.
...
- Po trzecie zastanów się co powiesz po odpowiedzi ukochanej. Na pewno będzie zaskoczona, a po jej wymowie nie może zapaść nie ko
mfortowa cisza. Możesz wtedy powiedzieć, jak wielkim szczęściarzem
teraz jesteś i obiecujesz, że już każdego dnia będziesz dawał swojej wybrance powody do szczęścia.


Niemiecki socjolog dr Gerhard Crombach dowiódł, że miłość ma swój naukowy wzór: C8-H11-N. Ta substancja, zwana fenyloetyloaminą, produkowana jest w części międzymózgowia zwanej hipotalamusem. „Miłość to po prostu chemia i geny”


Ważna decyzja w Waszym życiu zapadła. Mężczyzna wpadł na wspaniały pomysł przejścia na kolejny etap związku, a jego wybranka powiedziała „tak”. Gratulacje! Zaręczyliście się i chcecie wziąć ślub. Jednak zanim zaczniecie planować wesele, musicie poinformować najbliższe osoby o swoich zamiarach. Jak przekazać tę nowinę rodzicom? Oto kilka wskazówek dzięki czemu przygotujecie się na ten dzień.


Jeśli macie za sobą zaręczyny, a wasi rodzice jeszcze się nie znają, to najlepszy moment na to, by to nadrobić. Warto przygotować kolację zapoznawczą, lub zorganizować takie spotkanie w restauracji. Warto zachować spokój - na pewno wasi rodzice dołożą wszelkich starań, by się wzajemnie polubić i dobrze dogadać – w końcu już za niedługo zostaną rodziną. Kiedy będziecie już wszyscy razem przyszły Pan młody wręczy kwiaty mamą i dobry trunek tatą. To na pewno pomoże w pozytywnym przyjęciu waszej nowiny.


Jeżeli chcecie po prostu ogłosić tę niezwykle radosną nowinę w formie niespodzianki, bez tradycyjnego proszenia rodziców o rękę, wystarczy, że jako podarunek wybierzecie coś klasycznego – np. dobre wino, kwiaty czy coś słodkiego.
Na pewno taki miły gest będzie zaskoczeniem i sprawi, że dobrze wypadniesz w oczach przyszłych teściów.


5 Kroków zanim zapytasz ją o rękę


Zaplanuj odpowiedni czas. Pomyśl czy naprawę tego chcesz, czy jesteś gotowy na kolejny krok. Czy w Waszym życiu nie dzieje się teraz nic co mogłoby sprawić że ta chwila nie będzie wyjątkowa. Czy właśnie teraz jest odpowiedni moment. Pamiętaj nic na siłę, wszelkie artykułu o tym kiedy powinieneś się oświadczyć, porady znajomych, nacisk rodziny czy ukochanej nie powinny być wyznacznikiem czasu na podjęcie tej decyzji. Jeśli poczujesz że partnerka z którą jesteś jest tą jedyną i to z nią chcesz przeżyć całe życie, założyć rodzinę, zamieszkać – to właśnie jest ten czas.


Wybierz czas i miejsce. Zaręczyn nie da zaplanować się z dnia na dzień. Zastanów się którą porą roku chcesz się świadczyć. Czy będzie to podczas Waszych wspólnych wakacji, czy jednak w blasku płatków śniegu – zimą. Wybierz moment w którym ukochana nie będzie spodziewała się takiej niespodzianki. A może od zawsze marzyła o zaręczynach jesienią ? Data musi być spersonalizowana dla danej osoby.


Wybór pierścionka zaręczynowego. Już wiesz że ten rok będzie tym w którym poprosisz ją o rękę. Miejsce i data są już w Twojej głowie czas więc na pierścionek zaręczynowy. Zastanów się lub poproś kogoś bliskiego dla Twojej ukochanej o poradę. Jaki pierścionek jest jej wymarzonym, a może kiedyś podczas wspólnych zakupów spoglądała na któryś z błyskiem w oczach. Pamiętaj aby był to przemyślany zakup. Często możesz zamówić niepowtarzalny wzór specjalnie dla Niej. Nie zostawiaj tego wyboru na ostatni moment.


Rozmiar pierścionka. Kolor złota, oprawiony kamień i model już wybrany. Ale jaki rozmiar? Nie wpadaj w panikę na pewno znajdziesz sposób aby wybrać dopasowany rozmiar. Stary pierścionek, dobra rada, lub wspólna wizyta u jubilera to jedne z wielu pomysłów na zdobycie rozmiaru. Najważniejsze że nie był za mały. Luźniejszy zawsze możesz dopasować po zaręczynach wspólnie z przyszłą żoną.


Kiedy wszystko dopięte jest już na ostatni guzik. Zachowaj spokój i dopnij szczegółów. Romantyczne dodatki, świece, wino, kwiaty, Twoja przemowa oraz ubiór. Dobrze dopasuj także wybór słów i do dzieła. Trzymamy kciuki i wierzymy że wszystko pójdzie tak jak sobie zaplanowałeś. Powodzenia!
Najpopularniej wybierane dni na zaręczyny w roku 2020

14 LUTY - Walentynki
08 MARCA - Dzień kobiet
21 CZERWIEC - Pierwszy Dzień Lata
31 LIPIEC - Wakacyjny Czas
25 GRUDZIEN - Pierwszy Dzień Świąt Bożegonarodzenia
31 GRUDZIEŃ - Sylwester