Darmowa wysyłka od 200zł | Obrączki RABAT do-35% | 120DNI NA ZWROT | DOPASOWENIE ROZMIARU  

 

MENU
Perły dzięki swojemu niesamowitemu blaskowi są jednymi z najbardziej cenionych kamieni szlachetnych. Co ciekawe jako jedyne nie rodzą się w blokach skalnych lub w ziemi, są wytworami małży. Perły uosabiają przyjaźń, lojalność i wierność.

Perły zakładane w dniu ślubu

Od dawna dzięki swojej symbolice czystości i niewinności perła w formie dodatku lub biżuterii towarzyszy Pannie Młodej podczas uroczystości ślubnej. Symbolika bieli odgrywa znaczącą rolę w dniu ślubu. Ma to swoje źródło w wielowiekowej tradycji – trudno bowiem wyobrazić sobie klejnot bardziej odpowiedni na tę wyjątkową uroczystość. Perła od wieków należała do najbardziej pożądanych kamieni szlachetnych. Noszona była zazwyczaj przez władców i arystokracje, dlatego przez okres wielu lat nabrała „królewskiego charakteru”. W późniejszych czasach stała się biżuterią zakazaną. Okolicznością na którą wyłączano obowiązujący zakaz była ceremonia ślubna. Dzięki tym wydarzeniom w obecnych czasach perły zakładane do ślubu nawiązują do tego historycznego wydarzenia.

INFORMACJE

Perły wywarzane są przez żywe organizmy zamieszkujące morza i oceany – najczęściej małże. Ciekawostką jest że na ich kolor i kształt wpływa miejsce, rodzaj występowania oraz skład wody. Kolorystyka pereł sięga od białych, kremowych po różowe i niebieskie.
Zbudowane są z tej samej substancji co wewnętrzna strona muszli czyli z masy perłowej.
Perły powstają najczęściej w wyniku reakcji organizmu na ciało obce, które przedostało się do muszli. W jubilerstwie perły definiuje się jako produkty naturalne pochodzenia organicznego. Twardość pereł określa się według skali Mohsa i wynosi ona 2,5–4,5. Pomimo stosunkowo niskiej twardości są odporne na zgniecenie. Wielkość pereł waha się od główki od szpilki do gołębiego jaja.

Jak dbać o biżuterię z PERŁAMI NATURALNYMI?

Perły jako jednyne kamienie naturalne ulegają procesowi "starzenia się". Kosmetyki, perfumy, pot czy lakier do włosów mogą przyspieszać ten proces w wyniku którego tracą one swój niezwykły blask. Warto również, już po zdjęciu pereł, przetrzeć je delikatnie ściereczką. Perły cechuje niewielka twardość, dlatego warto zabezpieczyć je przed zarysowaniami. Podobnie jak w przypadku wszelkiej biżuterii, przechowuj każdy element w osobnym pudełku, a najlepiej w etui, lub w pudełku, który zapobiega ocieraniu się lub drapaniu przedmiotów. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji Twoje perły zachowają blask na długie lata.

Jubiler Goldrun w swojej ofercie posiada pierścionki złota 585 z perłami ozdobnymi.

10 FAKTÓW O PERŁACH

1.Perły są jedynym kamieniem jubilerskim wytwarzanym przez żywy organizm zwierząt.

2. Zbieranie pereł nie zabija małży żyjących w muszli. mogą one zostać ponownie użyte do produkcji.

3. Perły biorą swój kolor od wnętrza muszli w której rosną.

4. Nie ma dwóch takich samych pereł. Każda perła na swój sposób jest wyjątkowa.

5. Każda perła zawsze posiada niedoskonałości.

6. Kleopatra wygrała zakład z Markiem Antoniuszem. Zdjęła kolczyk z pereł, rozpuściła go w occie i wypiła.

7. W legendach opowiadano, że pierwsze perły były łzami aniołów.

8. Perła z Filipin - największa odkryta perła. Jej kształt nie przypomina kuli, ze względu na jej rozrost. Waży 34 kilogramy, mierzy 61 cm długości i 30 cm szerokości.

9. Perłom przypisywano ogromną moc leczniczą. Uważano, że sproszkowane perły leczą wiele dolegliwości, np. serca i układu krążenia.

10. Oprócz pereł naturalnych w jubilerstwie wykorzystuje się przede wszystkim, tzw. perły hodowlane.