Darmowa wysyłka od 200zł | Obrączki RABAT do-35% | 120DNI NA ZWROT | DOPASOWENIE ROZMIARU  

 

MENU
Jubiler Goldrun BLOG Czarny BrylantCzarny Brylant - Karbonado –
diament polikrystaliczny, występujący w osadach aluwialnych w Brazylii i Republice Środkowoafrykańskiej. Z wyglądu podobny jest do węgla drzewnego. W odróżnieniu od innych diamentów polikrystalicznych, porowata powierzchnia karbonado wykazuje brak inkluzji, pochodzących z płaszcza ziemskiego.INFORMACJE

Czarny Brylant różni się od białej odmiany diamentów choćby składem. Oprócz atomów węgla karbonado zawiera również cząsteczki wodoru. Jedna z teorii pochodzenia tego niezwykłego kamienia dzięki składowi przypominającego pył kosmiczny, zakłada że powstał w wyniku wybuchy asteroidy i tym samym nie wykrystalizował się na ziemi. Prowadzone badania dowiodły że dostał się na naszą planetę już 3 miliony lat temu.
Czy barwa czarnego brylantu jest naturalna? Dzięki swojej niezwykłej i niespotykanej barwie często uważa się, że brylanty zostają sztucznie barwione. Nie jest to do końca prawdziwe stwierdzenie. Kolor diamentów jest jak najbardziej naturalny. Mocno czarny kolor może świadczyć o poprawie przez jubilera. Wysokiej jakości czarne diamenty są niestety bardzo rzadkie i najczęściej są to bardzo małe kamienie.
Czarne brylanty to wyjątkowe kamienie, mogą stanowić dodatek biżuteryjny, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Karbonado
zwany czarnym brylantem z pozoru przypomina węgiel drzewny, jest jednak znacznie rzadziej spotykany, stanowi substancję trwałą i czystą. Można powiedzieć, że to węgiel ekskluzywny, piękny i niezniszczalny. Jego materia, struktura, faktura inspirują wyobraźnię. Brak szczelin, pęknięć stanowi o doskonałości, którą symbolizuje. Jest przez swą wyjątkowość obiektem pożądania, szlachetnym, trudno dostępnym kruszcem, kojarzonym z szykiem, gustownością, elegancją czy luksusem.

Czarne brylanty można znaleźć tylko na powierzchni ziemi, anie tak jak w przypadku większości szlachetnych kamieni pod powierzchnią.
Czarny brylant na zaręczyny?

Początkowo czarne diamenty nie były uważane za wartościowe. Nie wykorzystywano ich nawet w oprawie złota, a wręcz nie możliwym było oprawienie ich w pierścionkach zaręczynowych. Zmiana nastąpiła niedawno i na rynku pojawia się coraz więcej biżuterii z wykorzystaniem czarnych brylantów. Stało się tak dlatego, iż do łask wraca biżuteria minimalistyczna oraz bardzo modne jest połączenie czarnych brylantów z białymi. Czarny brylant świetnie komponuje się w połączeniu z żółtym złotem ale także i białym. Ten niesamowity kontrast stał się modowym hitem zaręczynowym.

Ulepszanie czarnych diementów?

Kamienie coraz częściej też ulepszane są przez jubilerów. Nie ma znaczącej różnicy w wyglądzie diamentu naturalnego czy też ulepszonego. Cena tych diamentów jest zróżnicowana w zależności od użytej metody ulepszenia. Jak więc są „ulepszane” ?
Najczęściej spotykane na rynku są diamenty ulepszane metodą grafityzacji, która polega na wypełnieniu mikropęknięć i inkluzji. Dzięki tej metodzie uzyskuje się czarne diamenty o większej masie i pięknej czarnej barwie z drobnymi wtrąceniami białego diamentu.