Darmowa wysyłka od 200zł | Obrączki RABAT do-35% | 120DNI NA ZWROT | DOPASOWENIE ROZMIARU  

 

MENU


Cyrkonia prawie jak diament …

Ten bezbarwny syntetyczny kamień ozdobny nie posiada swojego wzorca w środowisku przyrodniczym. Często wybierany jako tańszy zamiennik brylantu. Cyrkonie z natury są błyszczące i przyciągają wzrok. Świetnie nadają się do dodawania blasku dodatkom każdego rodzaju. Wyglądają jak diamenty, ale nimi nie są.


Cyrkonie to nic innego jak imitacje diamentu, używane w jubilerstwie do oprawy biżuterii oraz jako elementy ozdobne w ubraniach. Imitacje kamienia wykonane są na wysoki połysk. Zazwyczaj z szkła, pasty lub kwarcu kamieni szlachetnych. Bardzo ważnym szczegółem wykorzystywania cyrkonii w jubilerstwie jest wybieranie najtrwalszych i najwyższej jakości.
Zazwyczaj bezbarwna, ale dodatek domieszek może zmienić jej barwę: cer – na pomarańczowoczerwoną, nikiel – na brązową, chrom – na zieloną, kobalt – na niebieską.
Po raz pierwszy pojawiła się w handlu w 1973 r. Na dobre opanowała rynek jubilerski w 1976 r., kiedy to otrzymano ją przy wykorzystaniu metody stapiania czaszowego.

Właściwości cyrkonii:

  • Twardość: 8,5
  • Gęstość: 5,6-6,0
  • Barwa: zmienna, najczęściej bezbarwna, zależna od domieszek
  • Układ krystalograficzny: regularny
  • Fluorescencja: niekiedy pomarańczowa
  • Dyspersja: 0,058-0,066

 

Cyrkonie ze szkła wykonane oczywiście ze szkła i ukształtowane maszynowo. Z powodu przeźroczystego materiału jakim jest szkło nakładana jest metalowa powłoka na tylną stronę kamienia, aby światło było w stanie odbijać i sprawiać, żeby cyrkonie lśniły jak diament.

Cyrkonia z kryształu - po dodaniu tlenku ołowiu do szkła powstaje kryształ. Ołów wzmacnia blask i pomaga odbijać kolory. Im wyższa zawartość ołowiu, tym lepsza jakość kryształu. Szkło musi zawierać co najmniej cztery procent ołowiu, aby można go było zaklasyfikować jako kryształ. Najbardziej znane cyrkonie kryształowe to Cyrkonie Swarovskiego.

Plastikowe cyrkonie - produkowane masowo i tanio. Takie cyrkonie są lekkie, ale nie łamią się łatwo. Jeśli potrzebujesz dużej liczby kryształów górskich o niskim budżecie, plastikowe cyrkonie mogą być słusznym wyjściem.


CYRKONIA A BRYLANT

Wielu klientów stając przed zakupem biżuterii zastanawia się jakie dokładnie są różnice między kamieniem syntetycznym – cyrkonią a kamieniem naturalnym – brylantem. Chociaż nie widać ich na pierwszy rzut oka istnieją sprawdzone sposoby aby rozróżnić te dwa z pozoru identyczne kamienie.

Pierwszą różnicą między nimi jest
reakcja na temperaturę. Jeśli wrzucimy diament do gorącej wody, nie nagrzeje się on, jego temperatura pozostanie niezmieniona. Cyrkonia natomiast bardzo szybko nagrzeje się pod wpływem tak wysokiej temperatury. Kolejnym sposobem jest obejrzenie kamieni w dokładnym świetle. W pełnym oświetleniu cyrkonia będzie mienić się wszystkimi możliwymi kolorami, brylant będzie miał bardziej stonowane refleksy.

Podstawową różnicą w użytkowaniu biżuterii
jest trwałość i blask kamienia. Cyrkonie nie są aż tak trwałe i podczas użytkowania ich krawędzie się ścierają, co sprawia, że kształt kamienia delikatnie się zmienia. Druga sprawa to kwestia blasku. Jeśli spojrzymy na cyrkonię po latach prawdopodobnie okaże się, że jest zmatowiała.
Blask brylantów zaś jest nieśmiertelny.